Ze života školy

Dne 15. 1. 2026 proběhlo setkání vítězů oblastních kol soutěže Dektalent 2025 na půdě Stavební fakulty ČVUT. Žáci své projekty odprezentovali v cca 10minutových blocích, poté byli odbornou porotou tázáni na upřesnění jednotlivých detailů své práce. Naše škola měla dvě želízka v ohni – žáky nynější 4.C, zaměření BIM – Philipa Františka Endrise a Tomáše Voborníka. I když se kluci neumístili na žádném z pěti oceňovaných míst, rozhodně se nedá říct, že by se v této soutěži pořádané společností DEK ztratili. Navíc byl celodenní program doplněn možností navštívit experimentální laboratoře kateder betonových konstrukcí a vodních staveb, výstavu absolventských prací Fakulty architektury i Stavební fakulty (zaměření Stavitelství a Architektura) – což bylo nejen zajímavé, ale i poučné. Děkujeme oběma žákům za krásnou prezentaci naší školy a věříme, že zkušenosti z této soutěže zúročí nejen při svém letošním maturitním klání, ale i ve svém budoucím profesním životě.

dektalent_25.png

Třída 3.E se zaměřením na BIM projektování a digitalizaci navštívila stavbu Onkologického centra ve Fakultní nemocnici v Motole, kterou realizuje společnost GEMO. Žáci měli možnost prohlédnout si stavební práce nejen na nově vznikajícím objektu, ale také modernizaci stávající budovy a seznámit se tak se specifiky nemocničních staveb. Zajímavá byla ukázka digitálního modelu budovy, který umožňuje efektivnější koordinaci vedení technických zařízení. V prostředí nemocnice jde navíc o složité systémy, jako je potrubní pošta nebo rozvody medicinálních plynů. Stavbou nás provedl náš absolvent, Ing. Peter Baulovič, kterému tímto velmi děkujeme.

MOC_3E_25.png

Součástí programu zahájení soutěže betonových kánoí byly také prohlídky odborných pracovišť Fakulty stavební ČVUT v Praze. Žáci tak mohli nahlédnout do Vodohospodářského experimentálního centra, laboratoří chemie, ocelových konstrukcí, TZB, geodézie nebo konstrukcí pozemních staveb. Poděkování patří akademickým pracovníkům za představení jejich pracovišť.

lab_fsv_25.png

Opět po roce, ve větším počtu a s novými týmy jsme se dnes setkali na půdě Fakulty stavební ČVUT v Praze, abychom společně zahájili další ročník soutěže Betonová kánoe, který vyvrcholí v červnu v Otrokovicích na vodní ploše Štěrkoviště.

Týmy z celkem jedenácti středních škol z celé republiky přivítal děkan Fakulty stavební, prof. Jiří Máca, který ocenil nadšení žáků a popřál jim mnoho úspěchů. Po zahájení se účastníci dozvěděli o historii výroby lodí z betonu a seznámili se s tím, co je v soutěži betonových kánoí čeká. Následně se několik zkušenějších týmů podělilo o své návrhy na výrobu kánoe s ostatními účastníky.

Závěrečného slova se ujal prof. Petr Štemberk, který nastínil možnosti další spolupráce – protože Betonovou kánoí to teprve začíná!

kanoe_zahajeni_26.png

Mrazivý, ale slunečný týden plný sportu prožili žáci 2.B, zaměření BIM projektování, na školní chatě ve Špindlerově Mlýně.

lyzak_2B_26.png