Ze života školy

Po volnu od školy v podobě praxí si třída 3.D volno ještě o týden prodloužila. Vyrazila se svojí třídní Ing. Beátou Kunákovou a Ing. Petrem Studničkou do nejznámějšího města španělského fotbalu, a to do Barcelony. Výlet začal 1.června na Mezinárodní den dětí, což je vtipné, protože už jen jeden ze žáků byl stále dítě. Do Barcelony jsme se dopravili letecky. První noc nás čekala v hostelu s milým překvapením - snídaní zdarma, ale další noci už jsme spali v apartmánech. Každý den byla možnost vidět kus Barcelony a některou ze zajímavých staveb, především od architekta Antonia Gaudího. Všechny stavby byly zajímavé a na svoji i na dnešní dobu dost futuristické. Po Barceloně jsme se dopravovali pomocí metra, které podle některých výpovědí spolužáků bylo dost otravné a bylo v něm neskutečné vedro na omdlení. Na tomto šestidenním výletě měli všichni dobrou náladu a pomáhalo jim k tomu krásné počasí a hlavně prožití nezapomenutelných zážitků. Na pražské letiště jsme dosedli večer 6. června plně natěšení na zbytek školního roku.
Napsal: Radim Talkner, 3.D

A ještě na závěr pár postřehů spolužáků:
„V Barceloně se mi líbilo, bavilo mě chodit po městě a sledovat dění. Vybrané návštěvy a zastávky byly skvělé. Obě vily Gaudiho se mi velice líbili, Sagrada de Familia byla parádní a působila skvělým dojmem. Myslím si, že zájezd byl dobře z organizovaný a dobře vymyšlený a zařízený. Moře bylo skvělé osvěžení po náročném dni plném památek.“ (Vojtěch Černý)

„Zájezd do Barcelony byl pro mě velikým překvapením, odnesl jsem si odtud spoustu nezapomenutelných vzpomínek, hlavně z prohlídky fascinující Sagrady Familia. Doufám, že v budoucnu budu mít ještě někdy příležitost se tam vrátit.“ (Dan Frič)

„Zájezd do Barcelony jsem si velice užil, překvapilo mě, jak vše proběhlo hladce a poměrně bez problémů. Nejvíce se mi líbila prohlídka Sagrady a koupání v moři.“ (Tomáš Macek)

„Barcelona byla lepší, než jsem čekal, tento výlet rozhodně nikdy nezapomenu.“ (Denis Bendičák)

„Z Barcelony jsem měl největší zážitek z budovy „Sagrada Familia“. Její monstrozita uvnitř mě absolutně ohromila a možnost výhledu až z nějakých 65m nad povrchem mi roztřásla kolena.“ (Pavel Bureš)

barcelona2019

V červnu se šest žáků 3. ročníku zúčastnilo mezinárodního poháru betonových kánoí MAGYAR BETONKENU KUPA v Budapešti. O betonáži kánoe si můžete přečíst na webu https://betonovakanoe.webnode.cz/kanoe/. Druhým projektem byla soutěž v konstrukci mostu z vláknobetonu. Soutěž, ve které týmy vyrábějí most z betonu, je omezena několika pravidly. Nesmí se použít klasická výztuž, ani polymerbetony. Povoleny jsou jen vlákna do délky 6 cm. Omezení platí pro celkovou váhu mostu do 50 kg. Více k návrhu mostu si můžete přečíst na webových stránkách https://betonovakanoe.webnode.cz/most/. Poděkování za výbornou spolupráci patří skupině vedené prof. Ing. Petrem Štemberkem, Ph.D., D.Eng., dále zejména Ing. Vojtěchu Zachardovi, Ing. Jakubu Žákovi, Ing. Štěpánu Šonkovi, Ing. Martinu Salákovi a Ing. Filipu Fenclovi. V nabitém programu zbyl i prostor k prohlídce jaderného reaktoru a celé Budapešti, kterou jsme projeli křížem krážem na zapůjčených kolech.

kanoe

Od úterý 15. 10. do čtvrtka 17. 10. vyrazily obě třídy společně do daleka – nejprve na Stezku v oblacích v Dolní Moravě. Stavba Stezky je ze statického pohledu velmi komplikovaná. Připočteme-li ještě značnou výšku stavby, síť na horní plošině (někteří jedinci do ní pudu sebezáchovy navzdory skákali) a pravou horskou vichřici, tak já přiznávám, že jsem byla vážně ráda, když jsme sestoupili dolů. Vichřice ještě zesílila při prohlídce horní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, ale jelikož jsem měla pod nohama pevnou zem, strach už mne netrápil. Při prohlídce vlastní elektrárny ukryté v kopci mezi horní a dolní nádrží nám pan průvodce vysvětlil funkci a důležitost přečerpávacích elektráren. Druhý den jsme navštívili Litomyšl, část z nás se vydala do muzea a část na renesanční zámek, který je památkou UNESCO. Cestou do místa ubytování jsme stihli ještě prohlídku dvoupatrového Vojslavického mostu a železničního mostu v Táboře. Den poslední pak už patřil jen mostům – technické památce Stádleckému řetězovému mostu, obloukovému mostu Bechyňská duha a Žďákovskému mostu. Za tři dny jsme stihli projet půl republiky a viděli jsme spoustu unikátních staveb a tak doufám, že se nám všem exkurze vryla do paměti a že jsme z ní nadšeni.
exkurze2019

Úterního rána 15.10. se dopravní část 3.B a 4.B vydala severovýchodním směrem, aby postupně navštívila devět mostů středočeského a libereckého kraje. Začali jsme u visutých a zavěšených lávek kousek od Prahy a přes silniční mosty nad Labem se dostali až ke kamenným rakousko-uherským viaduktům nedaleko Liberce. Putování jsme si zpestřili večerním výstupem na Ještěd a středeční návštěvou IQ Landie. Exkurze snad byla fyzicky náročnější, ale psychicky jsme myslím všichni pookřáli.

mosty2019

Ve dnech 15. – 17. října 2019 vyjely třídy 4.C (BIM), 3.A a 2.C (BIM) na exkurzi do Německa. Odjezd byl ráno z Letňan. Odpoledne jsme dorazili na místo naší první zastávky, a to do Výmaru, kde jsme navštívili muzeum Bauhausu. Také jsme se byli projít po městě abychom poznali bohatou historii Výmaru a viděli i nějaké památky. Večer jsme jeli do lázeňského městečka Bad Sulza, kde jsme byli ubytovaní. Druhý den nás čekala návštěva města Erfurt. K prohlídce města jsme měli německy mluvícího průvodce a paní, která překládala do češtiny. Dozvěděli jsme se něco o historii města, navštívili historické centrum města, kramářský most, citadelu a prošli kasematy. Také jsme zde ochutnali místní klobásy. Večer nás ještě čekala procházka v Bad Sulza k místním termálním lázním. Ve čtvrtek, poslední den, jsme jeli do města Desava, kde jsme navštívili druhé muzeum Bauhausu, které mě však neoslovilo tolik jako muzeum navštívené ve Výmaru. Následně nás čekala cesta zpět do Prahy. Všichni jsme si výlet moc užili. Valešová Magdalena, 4.C

100letbauhaus