Ze života školy

Těsně před koncem školního roku – v pondělí 28.6.2021 – proběhlo za účasti vážených hostů – pana doc. Ing. Ladislava Satrapy, CSc., vedoucího katedry hydrotechniky, a pana Ing. Milan Zukal, Ph.D., vedoucího vodohospodářského experimentálního centra, paní zástupkyně, Ing. Křivánkové a studentů třetího ročníku oboru vodohospodářských a ekologických staveb naší školy, vyhlášení výsledků již osmého ročníku soutěže modelů vodohospodářských staveb.
Do soutěže bylo přihlášeno celkem patnáct modelů, které studenti zpracovávali během distančního studia doma. Protože většina prací byla velmi dobře zpracovaná, bylo velice obtížné, vybrat ty nejlepší. Rozhodnout jsme ale museli.
Cenu ředitelky školy, s modelem vodojemu Ohrazenice, získal Vojtěch Smetana.
Cenu katedry hydrotechniky, s modelem bezpečnostního přelivu VD Lipno, získal Matyáš Jetmar.
Cenu veřejnosti, s modelem hráze VD Kamýk, získal Prokop Ochec.
Vítězům gratulujeme!
 

V úterý ráno jsme my – druháci vodaři - vyrazili se třídou z Hlavního nádraží vlakem do Berouna. V Berouně jsme na nás čekali lidé z ČHMÚ a ti nám řekli informace o tom, kdo jsou a co dělají.

Vydali jsme se k řece a ukazovali nám, jak se měří rychlost průtoku řeky a vysvětlovali, co dělají a proč je to užitečné. Umí předpovědět, jak vysoká je dvacetiletá, padesátiletá nebo stoletá voda. Měřili pomocí různých přístrojů. Hlavní dva přístroje vypadají jako surfy, které na sobě mají další menší přístroje, které měří rychlost průtoku vody. Poté, co doměřili jsme měli možnost si sami vyzkoušet měření na dalším toku. Přístroj, který jsme použili je RIVERSURVEYOR® S5 AND M9 a je připevněn zdola surfu, na tomto vodním toku jsme ho přesunovali ručně – chodili jsme s ním. Měří různá data a posílá je do počítače. Asi 10 metrů pod surfem jsme měřili od kraje řeky na druhý kraj po metru a zjišťovali jsme průtok FlowTrackerem druhé generace, který má zabudovaný displej a měření je s ním jednodušší než s první generací. Sám jsem byl ve vodě a není to nic lehkého. Měřili jsme docela dlouho, ale mě osobně, to bavilo sledovat i takto z blízka. Pánové z ČHMÚ jsou šikovní a moc fajn chlapi. Přístroje na veškerá měření jsou překvapivě dost drahé. Výlet se mi moc líbil a něco jsem si i zapamatoval.  

Nikolas Roba, 2.A

Návštěva Karolina spojená s komentovanou prohlídkou výstavy Amazonka, kterou nás prováděl ten nejpovolanější, pan prof. RNDr. Bohumír Janský, CSc., který se svým týmem naleznul a zmapoval pramen nejdelší řeky světa Amazonky, byla velmi zajímavá a inspirativní. Živé a barvité vyprávění o expedicích a výpravách do povodí řeky Amazonky mě osobně velmi zaujalo a dovedlo k zamyšlení o udržitelnosti a ekologii lidské společnosti. Také mě zaujal spor českého týmu s National Geographic o prvenství o nalezení pramenu řeky Amazonky, který byl nakonec připsán českému týmu. Překvapil mě stav a úbytek ledovců v Andách a jaký vliv to má na tamější prostředí a obyvatelé. Velmi se mě zaujal příběh Samuela Fritze, který ve velké míře zmapoval amazonský deštný prales již v 17.století. Návštěvu bych doporučil každému, který by se rád dozvěděl něco o řece Amazonce a jejím okolí.

Napsal: Richard Gemperle 2.B

Celá přednáška mi přišla velmi zajímavá. Je to něco, kvůli čemu jsem šel studovat „Vodu“ na naší škole. Nějaká taková expedice by byla mým snem a nezáleželo by, jestli by šlo o Amazonku nebo jinou řeku, o které nemáme dost informací. Velmi se mi líbilo srovnání Amazonky s naší Vltavou a některé číselné údaje mě překvapily. Velice se mi líbily osobní zážitky a popisy cest pana Jánského.

Napsal: Vít Licek 2.D

1622721087784-min.jpg

Po volnu od školy v podobě praxí si třída 3.D volno ještě o týden prodloužila. Vyrazila se svojí třídní Ing. Beátou Kunákovou a Ing. Petrem Studničkou do nejznámějšího města španělského fotbalu, a to do Barcelony. Výlet začal 1.června na Mezinárodní den dětí, což je vtipné, protože už jen jeden ze žáků byl stále dítě. Do Barcelony jsme se dopravili letecky. První noc nás čekala v hostelu s milým překvapením - snídaní zdarma, ale další noci už jsme spali v apartmánech. Každý den byla možnost vidět kus Barcelony a některou ze zajímavých staveb, především od architekta Antonia Gaudího. Všechny stavby byly zajímavé a na svoji i na dnešní dobu dost futuristické. Po Barceloně jsme se dopravovali pomocí metra, které podle některých výpovědí spolužáků bylo dost otravné a bylo v něm neskutečné vedro na omdlení. Na tomto šestidenním výletě měli všichni dobrou náladu a pomáhalo jim k tomu krásné počasí a hlavně prožití nezapomenutelných zážitků. Na pražské letiště jsme dosedli večer 6. června plně natěšení na zbytek školního roku.
Napsal: Radim Talkner, 3.D

A ještě na závěr pár postřehů spolužáků:
„V Barceloně se mi líbilo, bavilo mě chodit po městě a sledovat dění. Vybrané návštěvy a zastávky byly skvělé. Obě vily Gaudiho se mi velice líbili, Sagrada de Familia byla parádní a působila skvělým dojmem. Myslím si, že zájezd byl dobře z organizovaný a dobře vymyšlený a zařízený. Moře bylo skvělé osvěžení po náročném dni plném památek.“ (Vojtěch Černý)

„Zájezd do Barcelony byl pro mě velikým překvapením, odnesl jsem si odtud spoustu nezapomenutelných vzpomínek, hlavně z prohlídky fascinující Sagrady Familia. Doufám, že v budoucnu budu mít ještě někdy příležitost se tam vrátit.“ (Dan Frič)

„Zájezd do Barcelony jsem si velice užil, překvapilo mě, jak vše proběhlo hladce a poměrně bez problémů. Nejvíce se mi líbila prohlídka Sagrady a koupání v moři.“ (Tomáš Macek)

„Barcelona byla lepší, než jsem čekal, tento výlet rozhodně nikdy nezapomenu.“ (Denis Bendičák)

„Z Barcelony jsem měl největší zážitek z budovy „Sagrada Familia“. Její monstrozita uvnitř mě absolutně ohromila a možnost výhledu až z nějakých 65m nad povrchem mi roztřásla kolena.“ (Pavel Bureš)

barcelona2019

V červnu se šest žáků 3. ročníku zúčastnilo mezinárodního poháru betonových kánoí MAGYAR BETONKENU KUPA v Budapešti. O betonáži kánoe si můžete přečíst na webu https://betonovakanoe.webnode.cz/kanoe/. Druhým projektem byla soutěž v konstrukci mostu z vláknobetonu. Soutěž, ve které týmy vyrábějí most z betonu, je omezena několika pravidly. Nesmí se použít klasická výztuž, ani polymerbetony. Povoleny jsou jen vlákna do délky 6 cm. Omezení platí pro celkovou váhu mostu do 50 kg. Více k návrhu mostu si můžete přečíst na webových stránkách https://betonovakanoe.webnode.cz/most/. Poděkování za výbornou spolupráci patří skupině vedené prof. Ing. Petrem Štemberkem, Ph.D., D.Eng., dále zejména Ing. Vojtěchu Zachardovi, Ing. Jakubu Žákovi, Ing. Štěpánu Šonkovi, Ing. Martinu Salákovi a Ing. Filipu Fenclovi. V nabitém programu zbyl i prostor k prohlídce jaderného reaktoru a celé Budapešti, kterou jsme projeli křížem krážem na zapůjčených kolech.

kanoe