Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební Praha 1, Dušní 17

Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební

logo magistrat Praha 1, Dušní 17

Dušní 17, Praha 1, 110 00                        tel.: 222 333 131                      e-mail: spsdusni@spsdusni.cz

  • Naše škola
  • /
  • Pro uchazeče
  • /
  • Pro žáky a rodiče
  • /
  • Kontakty

01-facebookinstagram04-youtube

  • O nás
  • Nabídka vzdělávání
  • Ze života školy
  • Fotogalerie
  • Historie školy
  • Projekty EU
  • Povinně zveřejňované údaje
  • Partneři školy
  • Pracovní příležitosti
  • Veřejné zakázky

Rozdávání vysvědčení na jaderný způsob

Během celého školního roku probíhaly mimoškolní aktivity v naší nové laboratoři, kdy jsme vyráběli různé betonové vzorky a související zařízení a vlastně vše nakonec vyvrcholilo návrhem a stavbou betonové kánoe. A protože zasloužená zábava by neměla být na úkor výuky, tak jsme si tu pravou zábavu nechali až na úplný konec. Takže poslední dva dny školního roku jsme si vyhradili na návštěvu Třebíče s památkami pod ochranou UNESCO a jaderné elektrárny Dukovany. Třebíč se historicky vymykala blízkým soužitím židovské a křesťanské populace, proto jsme zavítali do třebíčského „Josefova“. Jestli u naší školy stojí synagoga hned vedle kostela, tak v Třebíči je kostel přímo v synagoze. Náboženství, nenáboženství, o tom to nebylo. Šlo o poznání hluboké české, ano, dobře, a moravské, kultury a že náš národ má opravdu pevné základy, přímo v nás, v lidech. Vrcholem kulturního zážitku byla prohlídka třebíčské baziliky a zejména možnost vidět zblízka varhany v akci. Že varhaník má na starost i to, že v jaderné elektrárně Dukovany je metr skutečně metr dlouhý a stupeň Celsia je skutečně stupeň Celsia, to jsme se dozvěděli, a i viděli v budově metrologie, kde se zaměstnanci starají o přesnost veškerých měřících sond a přístrojů. V samotné jaderné elektrárně jsme se dostali až do reaktorového sálu a mohli si sáhnout na kontejnment reaktoru, který zrovna produkoval svých pět set megawattů elektrických. Hluk ve strojovně od čtyřech vibrujících turbogenerátorů, které jely naplno, nešlo přeslechnout ani přes špunty v uších. A že chladící věže jsou monumentální, ale že také stačí málo, aby prostě nebyly, to jsme se také dozvěděli. Ale ten největší zážitek, a to i pro naše učitele, byla samotná parta fajn mladých lidí, kteří se i přes svůj věkový rozdíl, naši druháci až doktorandi z ČVUT, společně dobře baví a tvoří jeden velký pevný tým. Jo, a velmi děkujeme kamarádovi Honzovi, ČEZákovi od Waterloo, a jeho kolegům, že se o nás tak skvěle postarali. Skvělé dva dny! No a teď: Ať žijí prázdniny!!!
 
EDU_25.png

Soutěž King of Daylight

Dne 11. 6. byly v Brně vyhlášeny výsledky studentské celostátní soutěže King of Daylight pořádané společností Velux. Z více než 580 zaslaných studentských prací ze středních stavebních průmyslových škol z celé ČR bylo vybráno 90 nejzdařilejších. Mezi nimi i práce našich žáků 3.C zaměření BIM projektování – Philipa Endrise, Lukáše Hájka, Jakuba Kleina a Tomáše Voborníka. I když kluci nakonec nezískali žádnou z cen, myslím, že si odnesli cenné zkušenosti a poznatky. Děkujeme společnosti Velux nejen za organizaci soutěže, ale i možnosti navštívit muzeum Vodojemy na Žlutém kopci. Před návratem domů zbyl čas si v „moravském hlavním městě“ projít interaktivní expozici v nízkoenergetické stavbě Otevřená zahrada a obdivovat architektonické skvosty Brna. Doufám, že klukům nadšení nevyprchá a zúčastní se i příštího – již 22. ročníku soutěže.

Velux_25.png

Vlastimil Kaiser převzal ocenění Pražský učitel

Na konci školního roku proběhlo slavnostní vyhlášení ankety Pražský učitel. Medaili z rukou radního hl. m. Prahy pro oblast školství Mgr. et Mgr. Antonína Klecandy, MBA převzal i PhDr. Vlastimil Kaiser, který se svému pedagogickému poslání věnuje na naší škole již od roku 1987. Jeho dlouholetá práce ve vzdělávání nejenže formovala generace žáků a studentů, ale také významně ovlivnila rozvoj pedagogické praxe a inovací ve výuce. Jako učitel se Dr. Kaiser vyznačuje hlubokými odbornými znalostmi, inspirativním přístupem k výuce a schopností probouzet v žácích zájem o literaturu a četbu. Jeho práce byla opakovaně oceněna nejen žáky, kteří ho považují za inspirativní osobnost, ale i kolegy. Gratulujeme a přidáváme se k uznání jeho dlouholeté pedagogické činnosti a mimořádného přínosu školství.

Snímek_obrazovky_2025-06-25_215945.png

Modely mostů ze špejlí

Závěrem školního roku si žáci 3. ročníku zaměření Dopravní stavby vyzkoušeli návrh a stavbu vlastního mostu. Při statické zatěžovací zkoušce se snažili dosáhnout nejlepší efektivity, tedy poměru vlastní tíhy a únosnosti konstrukce.
 
mosty_25.png

Soutěž DopravKo

28.5. byla vyslána elitní jednotka ze 3.B ve složení Lukáš Roneš, Petro Pryadko a Viktor Buršíček (alias Rony, Pedro a Viki) na konferenci Projektování pozemních komunikací. Těžko říci, zda byly více zpevněné podkladní vrstvy vozovky nebo odhodlání chlapců - vydali se projektovat silnice, ale silnice se radši naprojektovaly samy. Mezitím, co ostatní počítali zatížení komunikací, my počítali, kolik chlebíčků lze zdecimovat během jedné přednášky. Nicméně je zapotřebí zmínit, že naše trio konstruktérů neodešlo z konference pouze nasycené, ale rovněž oceněné. Jejich projekty místní komunikace sklidily uznání a kluci si domů odvezli diplom a poukaz v moc příjemné finanční hodnotě!

Snímek_obrazovky_2025-06-23_072702.png

Závody betonových kánoí na Šeberáku

Cement, mikrosilika, expandované sklo, vlákna, voda a plastifikátor - to jsou složky vysokohodnotného betonu ze kterého stavíme kánoe. Letos se tohoto nelehkého úkolu zhostilo 8 středních škol napříč republikou. Slavnostní vyvrcholení několikaměsíčního úsilí středoškolských týmů jsme uspořádali pod záštitou Fakulty stavební ČVUT 12. a 13. června na rybníku Šeberák v Praze - Kunraticích.
 
Plechové, laminátové, dřevěné, nebo zděné bednění? Vnitřní, vnější, či snad oboustranné bednění? Osvědčená receptura nebo snaha o inovaci? S těmito otázkami se musely týmy vypořádat během celoročního projektu betonové kánoe, svá rozhodnutí si ve čtvrtek v podvečer odprezentovali a obhájily před ostatními soutěžícími a odbornou porotou. Ta ocenila nejen provedení ale také kreativitu, nápady a prezentaci týmu.
 
Poděkování patří sponzorům soutěže, společnostem STRABAG a.s., Pražské vodovody a kanalizace, a.s., Metrostav a.s., Pražská vodohospodářská společnost a.s. a Povodí Vltavy s.p..
  Snímek_obrazovky_2025-06-18_124606.png
 
 
Snímek_obrazovky_2025-06-16_202719.png

 

Soutežní jízdy betonových kánoí  

Za slunečného pátečního rána se začaly pomalu spouštět betonové kánoe na vodu. Jízda v těchto kánoích dá posádce rozhodně zabrat. Přestože je použit lehčený beton, kánoe váží okolo 100 kg, nejtěžší z kánoí vážila dokonce přes 200 kg, a jsou více vratké, než klasické kánoe. Jak probíhaly jízdy můžete zhlédnout ve videu:

 
kanoe_jizdy_25.png
 
 

Jak si vedly jednotlivé týmy?

Letošního ročníku se zúčastnily:
Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební, Praha 1, Dušní 17,          
Střední průmyslová škola stavební akademika Stanislava Bechyně Havlíčkův Brod,

Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kladno, Cyrila Boudy 2954,
Střední průmyslová škola Otrokovice,
Střední škola řemesel, Šumperk,
Střední škola stavební Jihlava,
Střední průmyslová škola stavební, Hradec Králové, Pospíšilova tř. 787,
Průmyslová střední škola Letohrad.

 

Samotné závody jsou koncipovány jako odměna za vytrvalou týmovou práci v průběhu školního roku, přesto však týmy měly možnost zabodovat hned v několika kategoriích. Ve čtvrtečním bloku přednášek byly oceněny týmy z Prahy, Šumperku a Havlíčkova Brodu za prezentaci týmu.

Hodnocena byla také technologie betonu, za využití odpadního materiálu do betonu získal ocenění jihlavský tým, za vývoj nových vláken do betonu pak tým z Otrokovic. Účastníci ze Šumperka zvolili pro výrobu kánoe vláknocementové desky, zajímavostí je, že zpracování desek museli zvládnout do 45 minut. Od odborné poroty získali cenu za inovativní přístup a technologii betonáže.

Mezi nejsložitější proces výroby betonové kánoe patří bezesporu výroba bednění, tým z Dušní získal ocenění za plechové bednění, jihlavští stavaři za precizní zpracování dřevěného bednění a kladenský tým za zajímavé využití zděného bednění.

Šestou kategorií bylo oceněn za design, tým z Dušní za grafické pojetí kánoe Konkrýtky, tým z Otrokovic za barevné pojetí a z Hradce Králové za stylizaci dračí lodě.

Páteční soutěžní jízdy proběhly ve čtyřech kategoriích. Chlapeckou posádku vyhrál tým z Prahy, druhé místo Hradec Králové a třetí místo Havlíčkův Brod. V dívčí posádce zabodovaly týmy v pořadí Letohrad, Praha, Kladno. Smíšenou posádku vyhrálo družstvo z Letohradu, následovala Jihlava a Kladno. Poslední závod s libovolnými posádkami byl koncipován jako dlouhý s otočkou, v tomto závodu zvítězil Hradec Králové, Havlíčkův Brod a Šumperk.

Touto akcí byl 2. ročník soutěže betonových kánoí slavnostně zakončen, symbolické pořadatelské pádlo převzal od ředitelky naší školy, PaedDr. Marie Plíhalové, ředitel Střední průmyslové školy Otrokovice Mgr. Libor Basel, MBA. Přestože se závody v Otrokovicích budou konat až za rok, zástupci zúčastněných škol již přemýšlí, co vylepšit, až začátkem školního roku začnou s dalšími žáky pracovat na nové kánoi.

Děkujeme všem týmům za vydařenou akci a těšíme se na lednové setkání na Fakultě stavební ČVUT v Praze.

kanoe_vysledky_25.png

Soutěž SUDOP ročníková práce

V úterý 3.6.2025 se žáci naší školy zaměření BIM a Dopravní stavby zúčastnili vyhlášení studentské soutěže společnosti SUDOP PRAHA a.s. Zvláštní cenu poroty získal společný projekt vzdělávacího komplexu žákyň 4.A zaměření BIM: Sarah Luxíkové, Nikoly Gillové a Ziny Suljić. Odpolední program se odehrál v sídle společnosti VIRTUPLEX s.r.o. v Horních Počernicích, kde jsme měli možnost si vyzkoušet virtuální realitu. Byl to nevšední a moc zajímavý zážitek, za který děkujeme společnosti SUDOP PRAHA a.s.

sudop_25.png

Betonová kánoe 2025 úspěšně otestována

Dnes proběhly testovací jízdy letošní betonové kánoe na náplavce pod Čechovým mostem na Vltavě. Téměř stokilová, 3,8 metrů dlouhá kánoe z lehčeného vláknobetonu splnila očekávání na výbornou. A již příští týden se s ní vydáme na závody betonových kánoí, které organizujeme společně s Fakultou stavební ČVUT v Praze na rybníku Šeberák.

kanoe_vltava_25.png

Sportovní kurz třídy 3.B

Také 3.B vyrazila na začátku května na sportovní kurz. Stihli jsme toho spoustu: fotbal (na přilehlém hřišti), ping-pong (na ještě přilehlejším stole), horolezectví (během pěších túr), posilování krejčovského svalu (během výšlapu na Tolštejn a Jedlovou horu), posilování bicepsů a tricepsů (například takový prut s několika buřty dá zabrat, než se všechny opečou), prostě jsme se pak vrátili domů celkově posíleni. Já doufám, že nejen na těle, ale i na duchu, protože jsme tam byli spolu a bylo to fajn. Všem zúčastněným děkuje Jana Vitásková, třídní 3.B.

sportak_3B_25.png

  1. Francie rozšiřuje s Českem spolupráci na jaderném výzkumu – a my byli u toho!
  2. Výsledky příjímacího řízení pro školní rok 2025/2026 - obor Stavebnictví 36-47-M/01
  3. Sportovní kurz třídy 3.C
  4. Odborná exkurze třídy 2.E
  5. Odborná exkurze třídy 2.C
  6. Sportovní kurz třídy 3.E
  7. Tělocvična s jídelnou dokončena
  8. Vodaři na Fakultě stavební ČVUT

Strana 1 z 43

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • ...
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

        PARTNERSKÁ ŠKOLA

logocvut

 

 

Pozemní stavby

Dopravní stavby

Vodohospodářské a ekologické stavby

Architektura a stavitelství

BIM projektování

VOŠ

 

 

bakalari new 1

office new 1

teams new 1

 

01-facebook6 Logo insta04-youtube

Vytvořilo studio MARKOnet.cz, provozováno na Joomla!

Zpět nahoru

© 2025 Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební Praha 1, Dušní 17