Že firmy na školách shánějí nové šikovné zaměstnance, se ví. Ale na rovinu, schopní, vzdělaní, okamžitě zařaditelní studenti z nebe nepadají. Sorry, ale fakt ne. V tomto ohledu naprosto bezprecedentní přístup k shánění nových zaměstnanců předvádějí nyní již kolegové z jaderné elektrárny Temelín a kolegové z Energoprojektu Praha, oba součást skupiny ČEZ. A jak takové shánění v jejich pojetí vypadá? Je to plné zapojení našich studentů do dlouhodobých aktivit týkajících se např. zjišťování stavu stavebních konstrukcí a jejich následné posuzování vzhledem k jejich zbytkové životnosti. Plné zapojení znamená, že to skutečně s nimi děláme, na naší skromné úrovni. Jako super zájmovka. Samozřejmě i tato aktivita vznikla díky spolupráci naší školy s Fakultou stavební ČVUT v Praze a jsme vedeni našimi učiteli z fakulty. To už je ale u nás na škole samozřejmost, že můžeme zkoumat prakticky cokoliv nás zajímá a jsme při tom soustavně vedeni. Ale zkušenosti přímo z běžně nepřístupných míst a plnohodnotné zapojení do diskusí odborníků, to jsou zážitky, které jednak motivují ke studiu, ale také ukazují možné budoucí profesní cestičky. Jako není nad to, když zkušený stavař, který spolurozhoduje o budoucnosti naší strategické infrastruktury, okamžitě odpovídá na dotazy a umí plně vysvětlit veškeré nejasnosti do takových detailů, že se z toho točí hlava. Jasné je, že ne vše je pro nás otevřeno, zatím, ale už po prvních těchto setkáních je cítit posun směrem k fajnovému životu, ať už bude kdekoliv. A proč kdekoliv? Protože tam vždy budeme „vzdělaní my“.

jete 24