Avizovaný závod betonových kánoí se konat bude. A je plánován na začátek letošního června v loděnici ČVUT v pražské Chuchli. Toto je jeden z výsledků setkání středoškolských týmů, které se sešli na Fakultě stavební ČVUT v Praze, aby se podělily o své dosavadní zkušenosti z příprav svých betonových kánoí. Zatím jsou nejdále kolegové ze stavebních průmyslovek ve Vysokém Mýtě a Jihlavě, kteří již své betonové kánoe vyrobili. Sice ne všechny jsou určeny pro závod, ale každopádně prokázaly odhodlání těchto studentů a jejich učitelů. Náš tým a týmy z Havlíčkova Brodu a Hradce Králové mají hotové formy, což je jedna z nejnáročnějších etap výroby betonových kánoí. Všem ale totálně vyrazil dech tým chemiků z Otrokovic, kteří se pod vedením svých učitelů rozhodli vyrobit vlastní kánoi, a dokonce možná i doma v Otrokovicích. Chemici-stavaři? Jako fakt? Jo. Samozřejmě vše bude probíhat v úzké spolupráci s naší školou. Takže baťovské Otrokovice skutečně nezklamaly a jdou do toho naplno ve všech ohledech. Následné diskuse našich učitelů s učiteli z Otrokovic totiž byly neméně výživné, když vyšlo najevo, že na chemické průmce v Otrokovicích padlo rozhodnutí, že studenti vyvinou alespoň tři nové materiály určené pro výrobu vláken do betonu, přičemž jedny z nich budou jako recyklovaná vlákna z PET láhví. Tak na tohle už zareagovali i naši učitelé z Fakulty stavební ČVUT tím, že pomohou tento výzkum zasadit na patřičnou úroveň. Takže rovnou zástupcům týmu z Otrokovic na stavební fakultě ukázali laboratoř nanotechnologií a i způsob ověřování soudržnosti vláken s cementovou matricí. Ostatně Otrokovičtí mají svůj vlastní SEM mikroskop, takže si s kolegy z ČVUT budou moci navzájem kontrolovat výsledky svého výzkumu. Závěrem se tedy dá říct, že setkání týmů na stavební fakultě, které zahájil pan proděkan pro vnější vztahy, prof. Karel Kabele, který mimochodem nad průběhem samotného závodu bude za ČVUT dohlížet, bylo velmi úspěšné a studenti si odnesli jednak informace ohledně studia na ČVUT a možností spolupráce s fakultou, tak nadšení do další práce na svých betonových kánoích.
kanoe setkani na fsv 24