Vztah mezi mistrem a žákem je známý spíše z asijských bojových umění, ale existuje i na akademické půdě. Toto a záhadu dvou doktorských titulů jsme rozřešili během přednášky absolventa Fakulty stavební ČVUT v Praze, který nyní dokončuje své doktorské studium na Jokohamské národní univerzitě, kde se zabývá vývojem šetrné demolice. Ale než o záhady, šlo hlavně o ukázku možností studia v zahraničí, přímo v Japonsku, a jak je možné získat japonské státní stipendium, takzvané Mombušó. Že několik let života v úplně jiné kultuře člověka obohatí, o vynikajícím vzdělání a nových přátelích ani nemluvě, je jasné. A že vzdělání, zkušenosti a pracovní návyky získané na tamních ostrovech se v životě hodí, jsme mohli a můžeme vidět právě na srovnání senseie, který v Jokohamě před dvaceti lety studoval urychlování výstavby a nyní nás na škole učí stavební inženýrství, a jeho žáka, z jehož vyprávění jsme zjistili, jak se přímo v dnešní době takové dovednosti a zkušenosti získávají. Jo a k těm dvěma titulům, on totiž i senseiův žák bude mít ty samé dva tituly … z Jokohamy doktor inženýrství za šetrné demolice a rychlou výstavbu (v tomto pořadí, ne naopak!) a z ČVUT doktor „filozofie“ (Ph.D.) za vývoj a aplikaci nástrojů umělé inteligence ve stavebnictví. Takže kdo má zájem a chuť a odvahu … no prostě ať naskočí do expresu Dušní, ČVUT, Japonsko a jede! Tuto možnost mají všichni. Míst je vždycky dost.

japonsko 23