Pasportizace staveb byla hlavním zaměřením letošní BIM Akademie pro žáky stavebních průmyslovek, pořádané Odbornou radou pro BIM na Dopravní fakultě Jana Pernera v Pardubicích. Během druhého zářijového týdne si čtyři naši žáci ze 3. a 4. ročníku zaměření BIM projektování vyzkoušeli skenování staveb pomocí stacionárních i mobilních laserových skenerů GEFOS Leica, seznámili se s možnostmi využití v praxi a na základě získaného mračna bodů vymodelovali objekt pro sdílený model pardubického kampusu. Projekční kancelář Prodin nám ukázala, jak probíhá skenování pomocí dronu a jaké úspory tato technologie přináší. V souvislosti s požadavky na zadávání projektu při použití BIMu, jsme s firmou BIM Consulting sestavili Plán realizace BIM. Společnost Strabag nám představila význam společných datových prostředí a jejich konkrétní použití na realizovaných projektech. Vyzkoušeli jsme si také ovládání Spota, robota od Boston Dynamics, kterého Strabag testuje pro využití v reálném provozu na stavbách. V neposlední řadě jsme nahlédli na možnosti správy budov s řešením Bim Point. Věříme, že si žáci akademii užili a že získané zkušenosti zužitkují nejen ve svých projektech, ale předají je i svým spolužákům a vyučujícím.

BIM akademie 23