Zima už odchází, nebo se ještě vrátí? Ve zprávách slibují levnější energie, tedy hlavně levnější plyn, ale kdy se to projeví na fakturách? Firmy s energeticky náročnými výrobními postupy si nemohou dovolit riskovat nejistým čekáním, a stejně tak to má i naše spřátelená prefa výrobna v Plánici, kde v pěti stech metrech na mořem je opravdu stále pořádná zima. Mimochodem studenti naší školy, kteří se podíleli na vývoji a výrobě kontejneru pro vyhořelé jaderné palivo, tuto prefu znají velmi dobře, i jejího pana majitele. Pan majitel nás tedy požádal o pomoc s návrhem zateplení betonových forem, čímž by nemusel vytápět celou výrobní halu, a tedy by výrazně ušetřil za energie. Studenti z čtvrtého a třetího ročníku naší školy se vydali do Plánice, kde si vše prohlédli a vyslechli požadavky na zateplení. Následovalo zpracování projektu pro výrobu zateplení pro jednu formu a jeho realizace, která proběhla u nás ve škole pod vedením našich učitelů z fakulty stavební ČVUT v Praze. Návrh zateplení počítal s výrobou stanu, který umožní snadné skládání kvůli provádění betonáže a odbednění a ve kterém bude zajištěna stálá teplota a vlhkost pro optimální průběh hydratace betonu. Na základě teploty proudícího vzduchu měřené na několika místech stanu byl vzduch ohříván a zvlhčován pomocí přímého ohřevu vody, která se tak odpařovala. Ohřev vody byl ovládán pomocí řídící jednotky arduino, kterou se studenti naučili pod vedením svého učitele ovládat. Následoval převoz hotového stanu včetně systému ohřevu a monitorování teploty do Plánice a jeho instalace. Stan fungoval přesně tak, jak měl. A i když byl pouze pro jednu formu z mnoha používaných, pan majitel prefy byl nadšený, protože získal ukázkový funkční prototyp, podle kterého si nechává vyrobit specializovanou firmou systém zateplení pro všechny používané formy. Jo, tak tomuhle se říká skutečná pomoc kamarádovi.