V těchto dnech probíhá v Centru Výzkumu Řež workshop evropského projektu ACES týkajícího se zajištění dlouhodobého provozu evropských jaderných zařízení. Jedním z poradců projektu ACES je prof. Ippei Maruyama z Tokijské univerzity. Díky spolupráci našich učitelů z Fakulty stavební ČVUT s Tokijskou univerzitou bylo možné pana profesora Maruyamu neformálně potkat, a to přímo na naší škole. Prof. Maruyama si prohlédl naši současnou práci v laboratoři a ve své přednášce nám ukázal, na čem japonští vědci na Tokijské univerzitě pracují. Kromě výzkumu ohledně stavebních materiálů použitelných na Marsu se zabývají bezpečnou likvidací jaderné elektrárny Fukushima I, vlivem radiace na betonové konstrukce, recyklací betonu a zdiva přírodní cestou a přestavbou Tokia tak, aby odpovídalo demografickým změnám v japonské populaci. Zajímavé bylo zjištění, že ačkoliv je prof. Maruyama z fakulty architektury, většina jeho výzkumu v oblasti architektury se zabývá vývojem nových stavebních materiálů, které umožní realizovat pokročilé architektonické návrhy budov a širších urbanistických celků. Možná toto je ten správný směr, kterým by se naši studenti mohli vydat při cestě ke svému budoucímu profesnímu úspěchu.

Profesor Maruyama