Někdo si nejnovější technologie kupuje, někdo si je prostě vymýšlí a sám i vyrábí. Je to jako snění, ale i zhmotňování snů, oboje najednou. To nám dnes ukázal Ing. Michal Kovářík se svými studenty doktorského a bakalářského studia ve své laboratoři betonového 3D tisku na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Ing. Michal Kovářík vyučuje na naší průmce první a druhé ročníky počítačové modelování. To, že zvládnutí základů těchto počítačových dovedností je samozřejmostí pro uplatnění v budoucí stavební praxi plné robotiky a automatizace, dnes přímo u 3D tiskárny poznali studenti druhých a třetích ročníků, přičemž někteří z nich se již nyní podílejí na vývoji různých automatů a robotů přímo v laboratoři na naší škole v Dušní. Flexibilní bednící formy ovládané počítačem? Předpínané pletené bednění upravované pomocí obrazové analýzy? Ano, například toto, ale i spolupráce na vývoji technologie 3D tisku betonu je možná. Stačí projevit zájem a dveře ke schodišti hi-tech poznání se hned otevřou. Pak už jen schůdek po schůdku stoupat. Co se týče navrhování pokročilých stavebních konstrukcí, tak CAD a KOC je samozřejmost disciplinovaně zvládnout, to je prostě základ. Ten skutečný příběh počítačových kouzel začíná s Rhinoceros 3D, s Grasshopper 3D, nebo s Wallacei .... i to nás může naučit pan učitel Kovářík.

3Dtisk beton