Cílem projektu bylo podívat se na historii 2. světové války prostřednictvím osudů konkrétních lidí, jimž zásadním způsobem zasáhla do životů. V rámci programu „Co se to leskne tam na zemi? Stolpersteine – osudy skryté pod kameny“, který byl připraven Institutem Terezínské iniciativy, jsme se seznámili s projektem německého výtvarníka Guntera Demniga. V rámci něj jsou umisťovány na chodníky měděné „dlažební kostky“ se jmény lidí, kteří byli oběťmi 2. světové války, před domy, ve kterých žili. Prostřednictvím studia autentických materiálů jsme se seznámili s osudy několika rodin, které žily v okolí školy – v ulicích Pařížská, Kaprova, Maislova. Druhý den do naší školy přišla paní Dagmar Lieblová, která nám vyprávěla o svém životě. Paní Lieblová je židovského původu, prožila a přežila transport do Terezína a Osvětimi. Rozhovor byl pro nás všechny velmi emotivním a obohacujícím zážitkem.

foto uvodni