V pátek 10. 11. 2017 naše třída 4. A, obor Architektura a stavitelství, navštívila v rámci exkurze rozestavěnou administrativní budovu s názvem AFI Vokovice.Tato budova stojí poblíž zastávky metra Nádraží Veleslavín.Na exkurzi nás doprovázel náš třídní profesor Ing. Petr Studnička.

Jako první jsme absolvovali přednášku s prezentací a dozvěděli se spoustu zajímavých informací. Například konečnou cenu, která se pohybuje kolem 1 miliardy. Nebo také to, že budova je tvořena ze dvou částí, menší a větší. Tvar budovy je inspirován švestkou, přičemž menší část tvoří pecku a ta větší plod. Pro většinu lidí na stavbě však tyto části nesou pracovní název ledvina a bumerang.

Po skvělé prezentaci a přednášce jsme se vydali do terénu. Vybaveni ochrannými prvky jsme si to zimou a blátem “štrádovali” k první zastávce, která se nacházela v menší budově. Viděli jsme místnost s trafo stanicemi. Prošli jsme celé podzemní garáže, viděli jsme technické místnosti a postupovali jsme směrem vzhůru. Ve 3. NP jsme dostali přednášku o úžasné blokové fasádě, o její montáži i o tom, jak fungují větrací “mikro-okénka”.

V druhé budově jsme vystoupali až do posledního, dosud dostavěného podlaží, ve kterém jsme mohli celé staveniště pozorovat z výšky a také obdivovat ještě obnaženou betonářskou výztuž.

Exkurze byla velice naučná, dozvěděli jsme se přehršel informací a myslím, že nám dala opravdu hodně. 

AFI