Ve středu 14. prosince se vydala skupina žáků z 1. – 3. ročníku do starobylé metropole severního Bavorska. Předpověď počasí se bohužel naplnila, a tak nás už za hranicemi vítala mlha a mrholení. Přesto se všichni těšili na prohlídku města a na proslavené vánoční trhy a jejich atmosféru. Že je Norimberk těsně spjat s dějinami Čech např. osobou Karla IV., to po loňském  výročí jeho narození věděl mnohý z žáků. O to víc lákala prohlídka kostela Panny Marie, který Karel IV. nechal ve 14. stol. postavit, a hradu, který byl po čas jeho četných návštěv císařským sídlem. Norimberk byl ale ve středověku hlavně městem velmi činorodých řemeslníků, obchodníků a hospodářů i vynalézavých techniků. Víte, že Norimberčané jako první v Evropě vysázeli umělý les, sestrojili první kapesní hodinky, první glóbus, postavili první parní železnici a první papírnu na sever od Alp? Ještě dnes lze u opevnění města objevit první volně zavěšený most (tedy spíše lávku) v celém Německu. Koncem války bylo město v troskách a zničeny byly i mnohé památky. Při obnově města se však podařilo zachovat středověký půdorys ulic i výškovou charakteristiku původní zástavby. Mohutné městské opevnění s příkopy a s mnoha věžemi, gotické chrámy, romantická zákoutí kolem říčky Pegnitz s malebnými náměstíčky a opravenými hrázděnými domy, příjemná a neuspěchaná atmosféra, to vše dotváří skoro pohádkový nádech starého města a láká turisty nejen z Evropy. I my se sem budeme rádi vracet.

-hb-

nor2016