Dne 28.11.2016 se třídy 3. A a 4. A s paní učitelkou Ing. Halaburtovou  a Ing. Městkovou zúčastnily exkurze do firmy Rigips s.r.o, zabývající se výrobou sádrokartonových desek. Továrna se nachází v obci Horní Počaply nedaleko města Mělník. Po našem příjezdu jsme zde byli mile přivítáni v tzv. Škole suché výstavby, což je nová budova v areálu továrny. Zde jsme se v moderním přednáškovém sále ze sádrokartonových desek zúčastnili přednášky o historii firmy. Byli jsme také proškoleni o bezpečnosti pohybu po provozu během následující prohlídky továrny. Poté jsme se rozdělili na dvě skupiny, první ze skupin se vydala na samotnou prohlídku výrobní linky a druhá skupina mezitím sledovala v přednáškové místnosti prezentaci o výrobcích ze sádrokartonu, jejich vlastnostech a širokém způsobu využití. Po návratu první skupiny jsme se vydali do továrny i my. Prohlídku jsme začali v prostorách, kam nákladní automobily dováží velké, asi třítunové role papíru. Poté se jedna z rolí osadí do odvíjecího zařízení a roluje se na výrobní linku. Na papír se následně navrství sádrová kaše, po jejímž přidání se celý pás v tomto místě rozvibruje, aby došlo k stejnoměrnému navrstvení kaše a její homogenizaci. Poté se na tuto skladbu nasadí druhá vrstva papíru. Celý blok následně pokračuje po výrobní lince až k řezačce. Po celou dobu jízdy sádra tuhne. V řezačce se sádrokartonový pás nařeže na požadované rozměry a vzniklé desky se nechají přibližně 45 minut schnout v sušičce. Poté jsme si prohlédli nakládku zboží na palety a vrátili jsme se do školící budovy, kde jsme počkali na naši druhou skupinu. Odpoledne jsme se vrátili zpět do Prahy.

Sepsal Albert Schneider, 3. A

rigips