Letos poprvé se dva žáci naší školy, Michal Jirák (4. r.) a Tereza Nesrstová (3. r.), zapojili do celostátní soutěže žáků SPŠ a SOŠ stavebních v projektování pozemní stavby pomocí grafických programů. Dne 17. března na SPŠ stavební v Českých Budějovicích se konal již její 15. ročník. Soutěžící žáci mohli pracovat na svých přenosných počítačích s instalovaným grafickým softwarem a s možností připojení na CD monitor v učebně. Pokud žáci využili stálé stanice v učebnách, měli k dispozici tyto instalované programy: ArchiCAD 17.0, ArchiCAD 18.0, AutoCAD 2016 a Revit 2016. Soutěže se zúčastnil rekordní počet 32 škol. Na soutěžní listinu bylo zapsáno 64 žáků. Slavnostní zahájení soutěže proběhlo v 8:15 hod. v aule SPŠ stavební České Budějovice. Po prezenci soutěžících a organizačních pokynech byli studenti umístěni do pěti učeben, připravili si každý své pracovní místo a dostali soutěžní zadání. Na zpracování soutěžního úkolu měli 180 minut. Soutěžním úkolem bylo:

-       na základě zadaného dispozičního schématu půdorysů, řezů, pohledů a 3D zobrazení rodinného domu vypracovat půdorysy 1. PP, 1. NP, 2. NP, řez A-A a čtyři pohledy v M 1:100 s dodržením typologických pravidel a formy studie,

-       připojit 3D náhled (perspektiva); bez vizualizace,

-       grafické výstupy umístit na formát výkresu A1, připravit pro tisk ve formátu PDF a uložit dle pokynů v zadání.

Soutěžní porotu tvořili členové pedagogického doprovodu z přihlášených škol. Každý hodnotil 10 soutěžních prací, kterým udělil pořadí 1 - 10. Během celé soutěže panovala přátelská atmosféra jak mezi účastníkc, tak i mezi pedagogy. Hostitelé pro nás  připravili zajímavý též doprovodný program (návštěva kina, prohlídka zámku Český Krumlov, prohlídka Českých Budějovic atd.). Pro žáky naší školy byla účast „zahřívacím kolem“ a přinesla velmi cenné zkušenosti, které zúročíme při dalším ročníku v zápolení o přední umístění.

Zdroj: http://www.spsstavcb.cz/download2/84_2565_cs_zprava_gp_2016.pdf

Ing. Monika Halaburtová