Dne 13.2. 2014 se třída 3. D a žáci 4. ročníků (žáci ze semináře Řízení krizových situací) vydali na exkurzi do jaderné elektrárny Temelín.

Hned při příjezdu nás uchvátily 155 metrů vysoké chladící věže, které si každý představí, když se řekne Temelín. Po příjezdu do areálu elektrárny nám byla puštěna projekce ve 3D o tom, jak elektrárna vznikla a k čemu se energie v ní vyráběná využívá. Poté jsme se rozdělili do dvou skupin. První skupina šla na prohlídku samotné elektrárny. Ještě než nás pustili do areálu se zvýšenou bezpečností, prošli jsme prohlídkou, kde se měřila radioaktivita každého z nás. Během prohlídky jsme se dozvěděli například, že uranové tyče, které elektrárnu "pohání", se ukládají na osm let do chladící lázně, než vychladnou natolik, aby se daly zlikvidovat. Jejich výměna probíhá jednou za rok tím způsobem, že se část tyčí obmění a zbytek se přesouvá na jiné než původní místo.
Druhá skupina se mezitím účastnila přednášky o tom, jak se štěpí atomy a měla možnost se podívat do komory, kde se jednotlivé atomy objevovaly v různě silných čarách.

Ale dost prozrazování. Jako účastníci exkurze toto místo doporučujeme, je to určitě zajímavá podívaná a dozvíte se mnoho zajímavých věcí. Takže hurá do Temelína.

temelin